Search
Leontine 63 Inch Resin Double Ended Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBB8-S
Starting at:
$3,149.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
With its matte finish, smooth, solid surface, and double ends, the Leontine Freestanding Tub is an inviting addition to your master bathroom. Featuring an easy to clean, non-porous, micro-resistant, solid surface, the Leontine is designed to last a lifetime. Lean back and relax in this double-ended solid surface tub.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Leontine |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Height | 20-1/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 63-5/8" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 63-5/8" L x 30" W x 20-1/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 45" L x 20" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Weight | 183 Lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form