Search
DreamLine Charisma 56 - 60 inch W x 76 inch H Frameless Bypass Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-1360760
Starting at:
$840.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Charisma shower or tub door has a contemporary, bold frameless design, bringing the functionality and convenience of a double sliding bypass action to your bathing area. The Charisma glides smoothly on sleek top and bottom rails, without the significant framing of a typical bypass shower door. The Charisma model provides an innovative design adding style to any bathroom space. Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 76 in. H
- Walk-in opening: 24 3/4 - 28 3/4 in.
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant coating
- Upper and lower guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- ATTENTION! This model has NO adjustment for out-of-plumb (uneven) walls
- Two convenient towel bars double as handles on each panel
- 5/16 in. (8mm) thick certified clear tempered glass
- Frameless glass design creates an open, airy feel
- Pictured SlimLine shower base is not included (sold separately)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- 0
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Charisma |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 76" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 2 |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56-60 in. W x 76 in. H |
| Walk-In Opening | 28 3/4" |
| Weight | 153 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form