Search
Aqua-Q Fold 33 1/2 in. W x 72 in. H Frameless Bi-Fold Shower Door
By: DreamLine
Item
SD-363472Q
Starting at:
$420.00
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Aqua-Q Fold is a bifold shower screen with an inviting design. The Aqua-Q Fold features a continuous, self-centering pivot that allows rotation in and out of the shower. Transform your bathroom with ease and convenient functionality of maximized walk-in space.
OVERVIEW
- Model Size: 33 1/2 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 45 in. (in a 48 in. opening); 57 in. (in a 60 in. opening)
- Quality 1/4 in. (6mm) thick certified clear tempered glass
- Reversible for a right or left wall installation to fit your specific layout
- Aluminum wall profile accommodates up to 3/8 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls)
- Hardware Finish: Chrome
- Professional installation recommended
- Limited Lifetime Manufacturer Warranty (Oil Rubbed Bronze and Satin Black finishes limited to 1-year warranty)
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Aqua-Q Fold |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bi-Fold |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Knob |
| Height | 71" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Aluminum |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 33 1/2 in. W x 72 in. H |
| Walk-In Opening | 57" |
| Weight | 73 |
| Width | 33 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form