Search
Alliance Pro LT 56-60 in. W x 70 3/8 in. H Semi-Frameless Bypass Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SDAT60W700
Starting at:
$499.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 70 3/8 in. H
- Walk-in Opening: 24 - 28 in.
- Double sliding bypass configuration allows entry to the shower from left or right side
- Reversible for a right or left installation
- Integrated towel bar for convenience
- 1/4 in. (6 mm) certified tempered glass
- Aluminum water guards accommodate up to 1/4 in. for out-of-plumb (uneven) walls
- Top and bottom guiderails can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Glass Type: Clear
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, backwalls, etc.)
- Minimum threshold depth of 1 1/2 in. is required for proper installation
- Drilling into the threshold is optional for installation of this product
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- This product is not available with ClearMax protective glass coating
- Premium Product Upgrade: DreamLine Charisma Shower Door with 5/16 in. certified tempered glass, ClearMax protective glass coating, and premium rollers and hardware (SHDR-1360760-04)
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Alliance Pro LT |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar and Knob(s) |
| Height | 70-3/8" |
| Installation Type | 3-Wall Alcove |
| Material | Aluminum |
| Minimum Threshold Required | 1.5 |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56" - 60" W x 70-3/8" H |
| Walk-In Opening | 28" |
| Weight | 110.2 |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form