Search
DreamLine Accessible Living Alliance Shower Kit, LH Drain
By: DreamLine
Item
DALE6032L
Starting at:
$2,553.00
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Accessible Living (Alliance) shower kit is an innovative, multi-piece 60" x 32" model with a custom shower door. The shower stall is easy to install from front or back, with a safety texture floor, and is fully reinforced for grab bar installation. The low, 4" threshold allows for easy access to this attractive and functional safety shower. This shower features an integral "comfort height" seat, two accessory shelves, and a convenient foot ledge. The DreamLine Accessible Living (Alliance) has an easy to clean, smooth, high gloss finish with a decorative arched pattern on the back wall. Also included with the shower kit are a shower door and a drain cover, offered in 3 finishes, as well as a solid brass drain.
OVERVIEW
- Shower kit includes a 4-piece shower unit with a chrome custom shower door, all accessories offered in color-matching chrome, brushed nickel, or matte black.
- Unit ships assembled for shipping purposes only; remove bolts in back to break down unit.
- DreamLine can help find the right aging-in-place shower kit for you, visit www.dreamline.com to find the one that's right for you.
- Features a low 4” threshold, comfort height seat, shelving, and a foot ledge.
- Simple, easy, 4-piece shower unit installation from front or rear.
- Custom designed double sliding bypass shower door for easy installation and proper fit, allows for left or right installation, standard with 3/8” clear, tempered glass.
- Fully backed walls for extra strength and customizable grab bar installation.
- Each of our products is handmade to order in the USA.
- Premium, durable, acrylic finish and fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Alliance |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left |
| Door Type | Sliding |
| Frame Type | Framed |
| Glass Thickness | 1/4" |
| Glass Type | Clear |
| Height | 77-1/2" |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Walk-In Opening | 28" |
| Weight | 310 lbs |
| Width | 32" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form