Search
Madison 69 Inch Acrylic Double Slipper Freestanding Tub - No Faucet Drillings - White
By: Randolph Morris
Item
RMA69DS0PW
$1,295.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Self-indulge and relax in the comfortable Madison Double Slipper Tub. The high-back double slipper design allows for comfortable reclining from either end of the tub. The decorative pedestal base features sloped rivets and adjustable levelers, allowing you to adjust the height of the tub.
OVERVIEW
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Madison |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Height | 29" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 69" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 69" L x 28-3/4" W x 29" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 41-3/4" L x 16-1/2" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 19-1/2" |
| Style | Double Slipper, Freestanding |
| Water Capacity | 52 gallons |
| Weight | 77 lbs |
| Width | 28 3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form