Search
Bassini Vessel Bathroom Sink - White
By: Calma
Item
B9611
$864.00
Ships Free - in 3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of approximately 75% crushed dolomite, a natural, environmentally friendly mineral rock
- Infused with bonding resin content, creating a strong, smooth surface
- Finished with a UV resistant Gelcoat
- Faucet and drain NOT included
- No Overflow
- 5 Year Warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Faucet Centers | None |
|---|---|
| Finish | White |
| Height | 6" |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 16-3/4" |
| Material | Cast Marble |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 16-3/4" L x 16-3/4" W x 6" H |
| Overflow | No |
| Shape | Round |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 21 lbs |
| Width | 16 3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form