Search
22 x 25 Granite Drop in Single Bowl Sink
By: Swan
Item
SW000180
Starting at:
$327.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Contemporary design applied to classic sink features
- Standard size makes it an ideal replacement sink for an easy kitchen update
- Virtually indestructible - will not damage from kitchen use
- Made with 80% actual quartz stone
- Offers design flexibility - install as drop-in or undermount
- 9" deep bowls (229mm)
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 9" |
|---|---|
| Basin Split | Single |
| Drain Included | No |
| Drain Size | 3-1/2"" |
| Faucet Centers | None |
| Height | 9-1/2" |
| Inside Dimensions | 21-3/8" L x 17-7/8" W x 9" D |
| Installation Type | Drop-In |
| Length | 25" |
| Material | Granite |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 25" L x 22" W x 9-1/2" H x |
| Weight | 37 lbs |
| Width | 22" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form