Search
22 x 33 Granite Drop in Double Bowl Sink
By: Swan
Item
SW000184
Starting at:
$274.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Even, symmetrical double bowls
- Standard size makes it an ideal replacement sink for an easy kitchen update
- Virtually indestructible - will not damage from kitchen use
- Made with 80% actual quartz stone - only a diamond is harder
- Offers design flexibility - install as drop-in or undermount
- 9" (229mm) deep bowls
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 9" |
|---|---|
| Basin Split | 50/50 |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Rear |
| Drain Size | 3-1/2"" |
| Faucet Centers | None |
| Height | 9-1/16" |
| Inside Dimensions | Left Basin: 14-1/3" L x 17-1/8" W x 8-15/16" D Right Basin: 14-1/3" L x 17-1/8" W x 8-15/16" D |
| Installation Type | Drop-In |
| Length | 33" |
| Material | Granite |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 33" L x 22" W x 9-1/16" H x |
| Weight | 50 lbs |
| Width | 22" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form