Search
16 x 18 Granite Dual Mount Bar Sink
By: Swan
Item
SW000178
Starting at:
$142.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Contemporary design applied to classic sink features
- Ideal as a kitchen island sink
- Virtually indestructible - will not damage from kitchen use
- Made with 80% actual quartz stone
- Offers design flexibility - install as drop-in or undermount
- 75" (191mm) deep bowls
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 9" |
|---|---|
| Basin Split | Single |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3-1/2"" |
| Faucet Centers | None |
| Height | 7-1/2" |
| Installation Type | Drop-In, Undermount |
| Length | 18" |
| Material | Granite |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 18" L x 16" W x 7-1/2" H x |
| Weight | 17 lbs |
| Width | 16" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form