Search
22 x 33 Granite Undermount Double Bowl Sink
By: Swan
Item
SW000175
Starting at:
$299.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Dramatic double-bowl design combines asymmetrical, sweeping bevels and tight corner radii for truly unique look
- Drain placement optimizes workspace
- Dedicated undermount model mounts under most countertop materials such as granite/quartz, solid surface and tile
- 9" (229mm) deep bowls
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 9" |
|---|---|
| Basin Split | 60/40 |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3-1/2"" |
| Faucet Centers | None |
| Height | 9-9/16" |
| Inside Dimensions | Left Basin: 16-5/8" L x 16-1/2'' W x 9" D Right Basin: 11-3/16" L x 16-1/2" W x 9" D |
| Installation Type | Undermount |
| Length | 32" |
| Material | Granite |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 32" L x 21" W x 9-9/16" H x |
| Weight | 48 lbs |
| Width | 21" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form