Search
Shaws Waterside Fireclay Apron Front Single Bowl Farmhouse Sink - White
By: Rohl
Item
RC3021WH
$3,310.00
Ships Free - in 4 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Call 8778681369 or Request a Quote for the best prices on Rohl today!
- Rohl Shaws Waterside Fireclay Apron Front Single Bowl Sink
- Unique bowed front that extends 3-1/8" beyond the cabinet face
- Acid and alkali resistant glazed surfaces
- Designed to withstand heavy use
- No overflow
- Suitable for waste disposal units or basket strainer waste
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Reversible |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 29-29/32" L x 20-7/8" W x 10" D |
| Weight | 122 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form