Search
Shaws Original Fireclay Kitchen Prep Sink - White
By: Rohl
Item
RC1515WH
$1,873.00
Ships Free - in 4 weeks
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Call 8778681369 or Request a Quote for the best prices on Rohl today!
- Installation: drop in or undermount
- No overflow
- Acid and alkali resistant glazed surface
- Designed to withstand heavy use
- Suitable for waste disposal units or basket strainer waste
- 1 year warranty on manufacturing defects. 10 years warranty on fading and staining
- Due to sink thickness a disposal with extended flange is recommended
- It is recommended that the cabinet maker wait until your sink is delivered to make the cabinet
- Cannot be flipped, not finished on all sides
- Manufacturer requires delivery signature
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 6-1/2 |
|---|---|
| Basin Split | Single |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Installation Type | Drop-In |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 15" x 15" x 7-1/2" |
| Weight | 51 lbs |
| Width | 15" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form