Search
Zurich 67 Inch Cast Iron Drop-In Tub - No Faucet Drillings - Unfinished Exterior
By: Randolph Morris
Item
RMS67DRCW
$1,724.00
10% off with code END10
Ships Free - in 10-15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Streamlined for simplicity, the Zurich Cast Iron Drop-In Tub boasts clean, minimalist lines. The premium porcelain enamel over cast iron construction ensures this tub is durable and will last for years to come. The sloped back provides much needed lumbar support, while the wide soaking area creates a soothing, spa-like environment right in your own home.
OVERVIEW
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Zurich |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Filled Weight | 957 lbs |
| Finish | Gloss White |
| Height | 26" |
| Installation Type | Drop-In |
| Length | 67" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 67" L x 31-1/2" W x 26" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 48-3/8" L x 26" W |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 16-1/2" |
| Style | Drop-In |
| Water Capacity | 63 gallons |
| Weight | 429 lbs |
| Width | 31 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form