Search
Widespread Bathroom Sink Faucet - Porcelain Lever Handles
By: Randolph Morris
Item
RMH711PL-S
Starting at:
$259.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
This widespread bathroom sink faucet features premium porcelain lever lettered cross handles and a complementing high-arching gooseneck spout. The solid brass construction ensures durability, while the premium finish is corrosion and tarnish-resistant.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | UPC |
|---|---|
| Faucet Centers | 8" - 16" |
| Faucet Height | 9.75 |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Handle Style | Porcelain Lever |
| Height | 9-3/4" |
| Installation Type | Widespread |
| Overall Height | 9-3/4" |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 5-3/4" |
| Spout Reach | 6-3/4" |
| Swivel | No |
| Valves | Ceramic quarter turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form