Search
Deco Widespread Bathroom Sink Faucet - Metal Lever Handles
By: Randolph Morris
Item
RMB616ML-S
Starting at:
$299.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Deco Bathroom Faucet features a transitional design with a low profile spout and sculpted metal lever handles. The widespread design is a great fit for a pedestal sink, console sink, or vanity. Constructed of premium quality, solid brass, this widespread faucet will be a lasting investment.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Escutcheon Diameter | 2-1/2" |
|---|---|
| Faucet Centers | 8" - 12" |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Handle Style | Metal Lever |
| Height | 2-1/2" |
| Installation Type | Widespread |
| Overall Height | 2-1/2" |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 1-1/2" |
| Spout Reach | 5-1/2" |
| Valves | Ceramic quarter turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form