Search
Widespread Bathroom Sink Faucet - Metal Cross Handles
By: Randolph Morris
Item
RMH711MC-S
Starting at:
$259.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add a touch of elegance to your master bathroom with a modern-style widespread bathroom sink faucet. Metal cross handles sit alongside a gooseneck spout, which gracefully arches above your sink. The solid brass design ensures this faucet is built to last.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Drain sold separately
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | UPC |
|---|---|
| Faucet Centers | 8" - 16" |
| Faucet Height | 9.75 |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Handle Style | Metal Cross |
| Height | 9-3/4" |
| Installation Type | Widespread |
| Overall Height | 9-3/4" |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 5-3/4" |
| Spout Reach | 6-3/4" |
| Swivel | No |
| Valves | Ceramic quarter turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form