Search
Solano 59 Inch Resin Double Ended Tub - Gloss White
By: Randolph Morris
Item
RMBB1-G
$2,759.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Solano Resin Bathtub features a double-ended design that offers comfortable lounging from either end. This luxurious bathroom is crafted from a premium, renewable, and rawresin material. It is extremely durable, scratch-resistant, easy to clean, and has exceptional heat retention. The Solano Tub is perfect for your master suite.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Solano |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Gloss White |
| Height | 22" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 59-3/8" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 59-3/8" L x 30" W x 22" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 50-3/8" L x 24" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 66 gallons |
| Weight | 161 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form