Search
Skirted Semi-Recessed Hammered Copper Sink
By: Randolph Morris
Item
RMC37-B
$374.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty 99.91% pure copper
- Hand-hammered for a one of a kind look and design
- Easy to maintain, requiring only a soft cloth and mild soap
- Living copper finish will patina over time
- View all Copper Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 6 |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Brown Oak |
| Gauge | 17 |
| Height | 6" |
| Inside Dimensions | 17" W x 14" D |
| Installation Type | Semi-Recessed |
| Length | 19" |
| Material | Copper |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 19" L x 19" W x 6" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 11 lbs |
| Width | 19" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form