Search
Savanna 60 Inch Acrylic Clawfoot Tub Package - White / Chrome Feet & Fixtures
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE-RT60-C
$1,305.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Savanna Clawfoot Tub Package includes everything needed for a full, relaxing bath experience. The gently sloped back of this Randolph Morris Tub allows one to relax in style and comfort. Features stunningly detailed imperial ball and claw tub feet for a classic vintage style.
OVERVIEW
- Package includes: 60 Inch Classic Acrylic Clawfoot Tub, English Telephone Tub Faucet, Extended Lift & Turn Tub Drain, and Supply Lines.
- RMSUPPLYKIT-CP-S shut-off valves sold separately
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Savanna |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Feet Type | Ball & Claw |
| Filled Weight | 454 lbs |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Foot Finish | Chrome |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Height | 25" |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Video | Click here for foot installation video |
| Length | 60" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 60" L x 29" W x 25" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 35-1/2" L x 17" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13" |
| Style | Classic, Clawfoot |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
| Water Capacity | 44 gallons |
| Weight | 102 lbs |
| Width | 29" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form