Search
Rembrandt Marble Vessel Sink
By: Randolph Morris
Item
RMFA-751
$449.00
10% off with code END10
Ships Free - Arriving 06/28/2024 Preorder Today!
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Made of natural, hand-carved marble
- Each sink is unique and will feature variations in color, shade, and veining.
- Chiseled exterior and smooth, polished interior.
- For maximum performance, seal stone with StoneTech Sealer before use.
- Faucet sold separately
- Faucet Included: No
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt.
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Rembrandt |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White Carrera Marble |
| Height | 5-5/8" |
| Inside Dimensions | 14-3/4" W x 14-3/4" D x 4" H |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 16-3/4" |
| Material | Marble |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 16-3/4" L x 16-3/4" W x 5-5/8" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Round |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 41.8 lbs |
| Width | 16 3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form