Search
Rainfall Shower Set with 2 Ceiling Rainfall sqaure Shower Heads, Square Valve, Grab Bar, Square Handshower and 3 Square Body Sprays
By: Randolph Morris
Item
RMAS-3TSQ-2SQHC-HSQ-S
Starting at:
$899.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Create a modern shower sanctuary with the Tranquil Rainfall Shower Set with 2 Ceiling Rainfall Square Shower Heads, Square Valve, Grab Bar, Square Handshower & 3 Square Body Sprays. The jet shower system offers a gentle massage while the soothing rain shower head provides a serene atmosphere. Our luxury shower systems boast exceptional durability with a finish that resists tarnishing and corrosion for long-lasting beauty. Easy to install and maintain, this bathroom shower set comes in striking finishes to match your desired aesthetic.
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Features a minimalist design that's perfect for any bathroom
- Shower system includes 2 wall-mount rainfall showerheads, hand shower, 3 function thermostatic valve, and 3 body jets
- Thermostatic valve can control temperature to the exact degree
- Showerhead and body jets can be used at the same time
- Thermostatic three Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Showerhead, shower arm, and valve plate are made of stainless steel
- Shower valve and hand shower are made of brass
- Showerhead features a spa-like rainfall spray pattern
- Choose from a variety of finishes like in chrome, matte black, and brushed brass finishes
- Seamlessly blends modern innovation and timeless elegance
- Expertly crafted for long-lasting durability
- Easy-to-install design suitable for DIY and professionals
- Low-maintenance, easy clean surface
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPc |
|---|---|
| Collection | Tranquil |
| Faucet Centers | None |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Square |
| Shower Arm Length | 10" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead | Thin Rain |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Showerhead Extension | 8-1/2" |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Thermostatic | Yes |
| Valves | Thermostatic |
Product Features
Resources
Login and Registration Form