Search
Tranquil Rainfall Shower Set with Round Shower Head and Square Valve
By: Randolph Morris
Item
RMAS-SSQ-RRHGN-S
Starting at:
$249.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Immerse yourself in a luxury shower experience with the Tranquil Rainfall Shower Set with Round Shower Head and Square Valve. This modern shower system kit pairs a rainfall shower head with a classic gooseneck arm, blending tranquility with charm to elevate your bathroom design. Made from high-quality brass and stainless steel, this wall-mount rain shower head is designed to stand up to daily use, while transforming your space into a spa-like retreat.
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Features a minimalist design that's perfect for any bathroom
- Shower system includes wall-mount rainfall showerhead and single function valve
- Single Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Showerhead and shower arm are made of stainless steel
- Shower valve is made of brass with stainless steel cover
- Showerhead features a spa-like rainfall spray pattern
- Showerhead and shower arm are made of stainless steel
- Choose from a variety of finishes like in chrome, matte black, and brushed brass finishes
- Seamlessly blends modern innovation and timeless elegance
- Showerhead and shower arm are made of stainless steel
- Showerhead and shower arm are made of stainless steel
- Showerhead and shower arm are made of stainless steel
- A perfect choice for your renovation project
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPc |
|---|---|
| Collection | Tranquil |
| Faucet Centers | None |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Handle Style | Metal Lever |
| Handshower Included | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Round |
| Shower Arm Length | 12" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead | Rain |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Showerhead Extension | 16" |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Thermostatic | No |
Product Features
Resources
Login and Registration Form