Search
Portola Resin Rectangular Vessel Bathroom Sink - Matte White
By: Randolph Morris
Item
BB3SINK-MW
$625.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Portola Porcelain Vessel Sink offers a clean, symmetrical design. The sinks square base is softened by rounded corners and a smooth bowl. Featuring a porcelain construction, this elegant basin is easy to clean and built to last.
OVERVIEW
- Renewable decorative solid surface material that is manufactured from an advanced blend of acrylic modified polyester resin and mineral fillers
- Sinks are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Portola |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Matte White |
| Height | 6-3/4" |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 20-3/4" |
| Material | Stone Composite |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 20-3/4" L x 20-3/4" W x 6-3/4" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 18 lbs |
| Width | 20 3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form