Search
Minimalist Collection Large Ceramic Rectangular Vessel Bathroom Sink
By: Randolph Morris
Item
RMC-1632
$189.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Specious rectangular design with slim edge profile
- Rounded corners for ease of cleaning
- Matching pop-up drain included & ready to be combined with your favorite vessel sink faucet
- Above-Counter Installation allows you to update your bathroom sink without replacing the entire vanity
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 3.375 |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 1 3/4" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 4-3/4" |
| Inside Dimensions | 21-1/4" L x 11" W x 3-3/8" H |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 24" |
| Material | Ceramic |
| Width | 21" - 25" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 24" L x 13-3/8" W x 4-3/4" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 22 lbs |
| Width | 13 3/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form