Search
Mason Hill Collection Exposed Gooseneck Shower Set with Wall Mount Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMHL3-S
Starting at:
$494.00
10% off with code END10
Ships Free - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Complements the Mason Hill Collection
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Center handle on faucet body is diverter for hand shower
- Handshower has long hose for easy accessibility
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Mason Hill |
|---|---|
| Connections | 1/2-14 NPT |
| Faucet Centers | 7" |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Includes | Wall Support |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Brass |
| Overall Dimensions | 8-1/8" W x 15-13/16"L x 39-3/4" H |
| Overall Height | 39-3/4" |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Showerhead Dimensions | 8-1/8" D |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Showerhead Reach | 11-9/16" |
| Wall Support Length | 12-15/16" (cut to size) |
Product Features
Resources
Login and Registration Form