Search
Mason Hill Collection Deck Mount Traditional Tub Faucet with Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMH063-S
Starting at:
$339.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Complements the Mason Hill Collection
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | UPC Certified |
|---|---|
| Collection | Mason Hill |
| Connections | NPT 1/2"-14 |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Handle Style | Porcelain Lever |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Deck/Rim Mount |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Reach | 4-1/4" |
| Tub Spout Flow Rate | 4.4 gpm at 60 PSI |
| Valves | Ceramic quarter turn |
| Weight | 10 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form