Search
Low Spout British Telephone Clawfoot Faucet with Metal Cross Handles for Riser Connection
By: Randolph Morris
Item
RM146TWS-S
Starting at:
$335.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add simple elegance to your clawfoot tub with this low spout clawfoot tub faucet. Solid brass construction ensures years of long-lasting durability. The premium metal cross handles with porcelain lettered inlays add to the beauty. The ceramic quarter-turn valves offer a smooth drip-free bathing experience.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Riser pipe sold separately
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Faucet Centers | 3"-12" Tub Wall |
|---|---|
| For use with | 5/8" OD riser pipe |
| Handle Style | Metal Cross |
| Handshower Included | No |
| Installation Type | Tub Wall Mount |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Reach | 7-1/2" |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
Product Features
Resources
Login and Registration Form