Search
Kinman 55 Inch Transparent Freestanding Solid Surface Tub - Black
By: Randolph Morris
Item
RMTW8508-55-BLK
$2,595.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid, one inch thick, transparent solid surface resin is easy to clean
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Kinman |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Depth | 16-1/2" |
| Drain Finish | Matte Black |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Black |
| Height | 21-1/2" |
| Inside Dimensions | 39-3/8" L x 19-3/4" W x 16-1/2" H |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 55" |
| Material | Solid Surface |
| Overall Dimensions | 55-1/8" L x 27-1/2" W x 21-1/2" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 13-1/2" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Transparent |
| Water Capacity | 50 gallons |
| Weight | 180 lbs |
| Width | 27 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form