Search
Gia 24 Inch Wall Mounted Bathroom ADA Sink
By: Randolph Morris
Item
RMM4121-S
Starting at:
$278.99
Buy Now for Pre-Tariff Pricing
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
For an elegant sink that offers both accessibility and style, consider the 24 Inch Wall Mounted Bathroom ADA Sink. Designed to meet the standards of the Americans with Disabilities Act (ADA), this sink offers full access for comfortable washing and plenty of room for free movement. It is versatile and timeless, capable of elevating any number of bathroom styles and designs, from traditional to contemporary to futuristic chic. Featuring high-quality porcelain construction with a glossy white finish, this sink resists microbial growth and will not stain, chip, or fade. For maximum safety and the ultimate functionality, consider the 24 Inch Wall Mounted Bathroom ADA Sink.
OVERVIEW
- 25 Inch Wall Mounted Bathroom ADA Sink
- Available with single or 8 inch spread faucet holes pre-drilled
- Stunning white finish complements any bathroom décor
- Smooth finish is easy to clean and maintain
- Overflow holes prevent spillovers
- Porcelain construction is durable for long-lasting use
- Elegant Console design offers a timeless look
- Spacious oval sinks for comfortable washing
- Ready to be paired with your favorite widespread faucet
- Stain and scratch-resistant finish
- Perfect addition for any home remodel project
- Complements a variety of design styles
- Ideal for small bathrooms and powder rooms
- Designed with a rear drain location
- Faucet sold separately
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 3.35" |
|---|---|
| Certification | cUPC |
| Collection | Gia |
| Depth | 3.34" |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 1 3/4" |
| Height | 4-1/8" |
| Inside Dimensions | 17-5/16" L x 3-11/32" H x 15-11/32" W |
| Installation Type | Wall Mount |
| Length | 21-5/8" |
| Material | Porcelain |
| Mounting Hardware Included | No |
| Width | 21" - 25" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 21-1/32" L x 4-1/8" H x 24-1/32" W |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Buy Now for Pre-Tariff Pricing |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Wall Mount |
| Width | 24.03125" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form