Search
Mason Hill Collection Exposed Shower Set with Handshower - Chrome
By: Randolph Morris
Item
RMH4SPL-C
$494.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Update your bathroom with a beautiful exposed shower set with hand shower from the Mason Hill Collection. This modern style shower set features a watering can shower head, porcelain lever handles, and an English telephone hand shower is the perfect addition to your bathroom. The corrosion-resistant finish, brass construction, and porcelain accents add to this premium shower.
OVERVIEW
- Complements the Mason Hill Collection
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Mason Hill |
|---|---|
| Faucet Centers | 3-3/8" Bathroom Wall |
| Finish | Chrome |
| Handle Style | Porcelain Lever |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Bathroom Wall Mount |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Showerhead Dimensions | 4 7/8" |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Wall Support Length | 12-15/16" |
| Weight | 14 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form