Search
Everett 72 Inch Oak Double Sink Bathroom Vanity - White
By: Randolph Morris
Item
RMSV572-WH-S
Starting at:
$1,223.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The 72-inch Randolph Morris Everett Bathroom Vanity is an excellent way to incorporate contemporary design in your next bathroom update. Four drawers and a long shelf offer plenty of space for all your bathroom essentials. Featuring brushed nickel pull-style handles and soft-close drawers, this modern bathroom vanity combines smooth, quiet functionality with expertly crafted modern design.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Backsplash Included: Yes
- Faucets Included: No
- Soft-close drawer system
- Classic white design
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 72" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Basin Depth | 6.5 |
| Collection | Everett |
| Depth | 22" |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | White |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 72" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 72 Inch |
| Number of Basins | 2 |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Dimensions | 72" L x 72" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-1/2" W x 13-1/4" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Modern, Rustic |
| Vanity Top | Marble |
| Width | 72" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form