Search
Everett 60 Inch Oak Console Vanity with Oval Integral Sinks - White
By: Randolph Morris
Item
RMFED-60WH-WW-S
Starting at:
$1,278.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Everett Vanity is a great addition to your master bathroom. Comprised of six soft close drawers with brushed nickel pull style handles, the Everett Vanity has a versatile look for any style bathroom. A long slated shelf underneath runs the length of the vanity, providing ample space for toiletries. An expertly crafted solid oak constructed sealed with a protective lacquer ensures this bathroom vanity is built to last. Add two widespread bathroom sink faucets to complete the look.
OVERVIEW
- Features double oval integral sinks
- Worry free surface, make-up and hair-dye can be buffed out with household cleansers
- Acetone will not harm
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Backsplash Included: Yes
- Faucet Included: No
- Mirror Included: No
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Reinforced solid surface means color and texture run all the way through and cannot wear away
- Molded sink already installed and easy maintenance
- One pre-drilled hole and four holes templates at the back to easily accommodates all faucet styles
- Easy clean integrated backsplash
- Heat resistant, Hot curling irons will not burn
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 60" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Collection | Everett |
| Drain Size | 5 3/4" |
| Finish | White |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 61" |
| Made In | United States |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 60 Inch |
| Number of Basins | 2 |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Dimensions | 61" L x 61" W x 34" H |
| Overall Height | 34" |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-3/4" W x 13-1/2" D |
| Sink Style | Integral |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Modern, Rustic |
| Vanity Top | Solid Surface |
| Weight | 147 lbs |
| Width | 61" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form