Search
Erik Copper Double Slipper Bathtub
By: Randolph Morris
Item
RMMXDS-AC-S
Starting at:
$3,495.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty 99.91% pure copper
- Antique copper interior and exterior
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Living copper finish will patina over time
- Our copper bathtubs are welded, providing a strong, long-lasting joint that won't break apart even after years of use
- View all Copper Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 55", 60", 67", 72" |
|---|---|
| Collection | Erik |
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Antique Copper |
| Gauge | 16 |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Copper |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 17" |
| Style | Double Slipper, Freestanding |
Product Features
Resources
Login and Registration Form