Search
Contemporary Freestanding Tub Faucet
By: Randolph Morris
Item
RMJS4040-C
$450.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Faucet Centers | Single Hole |
|---|---|
| Faucet Height | 44.625 |
| Finish | Chrome |
| Handle Style | Knob |
| Handshower Flow Rate | 2.24 gpm at 80 PSI |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Brass |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 38-1/8" |
| Spout Reach | 11-3/8" |
| Tub Spout Flow Rate | 3.76 gpm at 80 PSI |
| Valves | Ceramic quarter turn |
| Weight | 13 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form