Search
Cohors Sink Grab Bar
By: Randolph Morris
Item
RMM3337-S
Starting at:
$188.99
Buy Now for Pre-Tariff Pricing
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Easy to install and destined to last - thanks to stainless steel construction - the 32 Inch Sink Grab Bar is a frictionless addition to your bathroom space. This Grab Bar is ADA-approved, and as such, provides the utmost stability and balance, without sacrificing aesthetics or visual appeal. The 32 Inch Sink Grab Bar features a rich finish that resists tarnishing and corrosion, ensuring a long, beautiful life for this piece. For individuals with limited mobility, for those aging in place, and for anyone who could use a little extra stability in this life, consider the 32 Inch Sink Grab Bar.
OVERVIEW
- Bathroom Sink Grab Bar
- ADA Approved
- Includes flanges and set screws, wall anchors and mounting screws
- Stainless steel construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Designed for Bathroom Sinks
- Choose from a variety of finishes like chrome and matte black
- Expertly crafted for long-lasting durability
- Easy-to-install design suitable for DIY and professionals
- Low-maintenance and a breeze to keep clean
- Luxurious, modern design
- Suitable for both residential and commercial use
- Perfect balance of style, functionality, and durability in one design
- Provides stability and balance for those with accessibility needs
- Maximum support means minimal assistance in the bathroom
- Enjoy the reassurance of ADA-compliance
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | ADA Complian |
|---|---|
| Collection | Cohors |
| Height | 31-1/2" |
| Installation Type | Wall Mount |
| Length | 31-1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Promotional Code | Buy Now for Pre-Tariff Pricing |
| Width | 31 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form