Search
Bristol 72 Inch Modern Console Vanity with Vessel Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RM12-728WH-V-S
Starting at:
$1,359.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Expertley crafted solid wood frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Features softclose drawer system
- Includes a matching backsplash and a white vessel porcelain sink
- Includes brushed nickel cabinet hardware
- Vanity cabinet is preassembled
- Four functional drawers with full extension metal slides, natural wood interior
- Back panel pre-cut opening for easy plumbing access
- A large open shelf provides a spacious storage area below
- Back panel pre-cut opening for easy plumbing access
- Faucet sold separately
- Free Shipping on all orders!
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 72" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Collection | Bristol |
| Drain Included | No |
| Finish | White |
| Height | 39-1/4" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 72" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Mirror Included | No |
| Width | 72 Inch |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Overall Dimensions | 72" L x 22" W x 39 1/4" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 17-3/8" L x 17-3/8" W |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Vessel |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Modern, Rustic |
| Width | 22" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form