Search
Brighton Beige Marble Vessel Bathroom Sink
By: Randolph Morris
Item
RMFA-267
$399.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
With its curved design and smooth exterior and interior, this marble bathroom sink will be a stunning addition to your master bathroom. Carved from marble, each sink varies in color, shading, and veining, offering a one-of-kind look. Pair with a single hole or wall-mounted faucet to complete the look.
OVERVIEW
- Made of natural, hand-carved marble
- Each sink is unique and will feature variations in color, shade, and veining.
- Smooth, polished exterior and interior.
- For maximum performance, seal stone with StoneTech Sealer before use.
- Faucet sold separately
- Faucet Included: No
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt.
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Brighton |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Beige Marble |
| Height | 5-7/8" |
| Inside Dimensions | 15" W x 15" D x 4-1/2" H |
| Installation Type | Vessel |
| Length | 16-1/8" |
| Material | Marble |
| Width | 16" - 20" |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 16-1/8" L x 16-1/8" W x 5-7/8" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Round |
| Sink Style | Vessel |
| Weight | 22 lbs |
| Width | 16 1/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form