Search
Barrett 72 Inch Oak Vanity with Oval Undermount Sinks - Gray Oak
By: Randolph Morris
Item
RMKEM-72GK-R-S
Starting at:
$1,279.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Vanity Finish: Gray Oak
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Faucets Included: No
- Soft-close drawer system
- Mirrors Included: No
- Soft-close drawer system
- Warm and earthly gray oak finish pairs with organic or rustic bathroom designs
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 72" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Basin Depth | 6.5 |
| Collection | Barrett |
| Depth | 22" |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | Gray Oak |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 72" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 72 Inch |
| Number of Basins | 2 |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 4 |
| Overall Dimensions | 72" L x 72" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-1/2" W x 6-1/2" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Coastal, Traditional, Transitional |
| Width | 72" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form