Search
Barrett 48 Inch Oak Vanity with Oval Undermount Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RMKEM-48W-R-S
Starting at:
$1,039.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Ideal for a modern master suite, the Barrett Bathroom Vanity is a luxurious addition to your home. Eight spacious drawers and an under-the-sink cabinet with two shelves offer plenty of space for necessities. The drawers feature a soft-close design, ensuring a smooth, quiet functionality that helps to protect the solid birch and oak frame.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Vanity Finish: White
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Faucet Included: No
- Soft-close drawer system
- Mirror Included: No
- Soft-close drawer system
- Classic white design
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 48" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Basin Depth | 6.5 |
| Collection | Barrett |
| Depth | 22" |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | White |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 48" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 48 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 8 |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Dimensions | 48" L x 48" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-1/2" W x 6-1/2" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Coastal, Traditional, Transitional |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form