Search
Atwell 75 Inch Resin Double Slipper Matte Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBB11-S
Starting at:
$2,979.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 75" |
|---|---|
| Collection | Everett |
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Filled Weight | 576 lbs |
| Height | 25-1/4" |
| Includes | Matching drain |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 74-3/8" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 74-3/8" L x 35-3/8" W x 25-1/4" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 35-3/8" L x 18-7/8" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Slipper, Freestanding |
| Water Capacity | 47.6 gallons |
| Weight | 179 lbs |
| Width | 35 3/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form