Search
Serenity 72 Inch Acrylic Double Slipper Clawfoot Tub - Rim Faucet Drillings - Imperial Ball & Claw Feet
By: Randolph Morris
Item
RMA72DS7DI
Starting at:
$1,195.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Constructed of a high-gloss, stain-resistant acrylic, the Serenity has all the benefits of a cast iron clawfoot tub without the weight. This magnificent double slipper tub features gently sloping ends for comfortable reclining from either of the tub. Resting on elegant imperial ball and claw feet, the Serenity Clawfoot Tub will be the centerpiece of your bathroom.
OVERVIEW
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Serenity |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Filled Weight | 484 lbs |
| Height | 32" |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Video | Click here for foot installation guide video |
| Length | 72" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 72" L x 31" W x 32" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 40" L x 17" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13" |
| Style | Clawfoot, Double Slipper |
| Water Capacity | 58 gallons |
| Weight | 79 lbs |
| Width | 31" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form