Search
Devon 67 Inch Cast Iron Double Ended Skirted Tub - No Faucet Drillings - White
By: Randolph Morris
Item
RMSB
$3,284.00
10% off with code END10
Ships Free - Arriving 06/28/2024 Preorder Today!
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Devon Cast Iron Tub will complement any bathroom style. This timeless and classic centerpiece has a deep basin allowing for a full-body soak and is designed for comfortable one-person bathing. With its clean lines and smooth finish, this skirted tub is a stylish addition to your master bathroom.
OVERVIEW
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Devon |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Filled Weight | 829 lbs |
| Finish | White |
| Height | 28" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 67" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 67" L x 30" W x 28" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 47-1/2" L x 20" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15" |
| Style | Double Ended, Freestanding, Skirted |
| Water Capacity | 50 gallons |
| Weight | 411 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form