Search
60 x 32 Stone Shower Base - Black
By: Randolph Morris
Item
RMDP-9-6032-10
$949.99
10% off with code OASIS
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
This sleek, black stone shower base is an instant upgrade to your modern master bathroom. Made from a combination of natural and man-made materials, this shower base is resistant to temperature changes, scratches, and impacts. Easy to install flush against the floor or above the floor.
OVERVIEW
- Constructed from a premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Highly resistant to scratches and impacts
- Anti-slip surface ensures safety while showering
- Resistant to chemical agents, reducing the appearance of surface stains
- 100% waterproof - will not absorb water
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Depth | 32" |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Size | 2" |
| Finish | Black |
| Height | 1-1/8" |
| Includes | Tile flange |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 60" |
| Material | Stone Composite |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 60" L x 32" W x 1-1/6" H |
| Promotional Code | 10% off with code OASIS |
| Shape | Rectangle |
| Size | 60 x 32 |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form