Search
Stone Shower Base - Anthracite Slate
By: Randolph Morris
Item
RMDP-5
Starting at:
$1,049.00
15% off with code VALUE15
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy the luxury of a premium, custom engineered shower base. Constructed of a combination of natural and man-made materials, each base is resistant to temperature changes, scratches, and impacts. Antibacterial properties prevent the growth of bacteria while the anti-slip gel coating ensures a comfortable and safe bathing experience.
OVERVIEW
- Constructed from a premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Highly resistant to scratches and impacts
- Anti-slip surface ensures safety while showering
- Resistant to chemical agents, reducing the appearance of surface stains
- 100% waterproof - will not absorb water
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Drain Included | Yes |
|---|---|
| Drain Size | 2" |
| Finish | Anthracite Slate |
| Height | 1-1/8" |
| Includes | Tile flange |
| Installation Type | Freestanding |
| Material | Stone Composite |
| Promotional Code | 15% off with code VALUE15 |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 123 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form