Search
Charlotte 60 Inch Cast Iron Slipper Clawfoot Tub Package
By: Randolph Morris
Item
TUBSET14WHCP-S
Starting at:
$2,392.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Charlotte Slipper Clawfoot Tub Package features a beautifully designed cast iron tub with a gently sloping high back for the most comfortable reclining. Resting upon traditional imperial ball and call feet, this bathtub package is a timeless addition to your bathroom. In addition to the tub, each package comes with a freestanding tub faucet with hand shower and a chain and stopper tub drain.
OVERVIEW
- Package includes: 60-inch Cast Iron Slipper Clawfoot Tub, Freestanding British Telephone Clawfoot Tub Faucet with Handshower, and a Chain & Stopper Drain
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | End |
| Faucet Centers | None |
| Filled Weight | 700 lbs |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Installation Video | Click here for foot installation video |
| Length | 60 Inch |
| Overall Dimensions | 60-1/2" L x 30" W x 30" H |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 39" L x 16-1/2" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 13" |
| Style | Slipper |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
| Water Capacity | 55 gallons |
| Weight | 320 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form