Search
33 Inch Wall Mount Double Bowl Fireclay Utility Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RMXR3318DB
$379.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add contemporary style to your kitchen with our Double Bowl Fireclay Kitchen Sink. Crafted from beautifully hand-poured fireclay, this sink is designed to resist scratches and stains with its non-porous, durable surface. The double bowl design and seamless drop-in style not only help to separate clean and dirty dishes, but it also offers a classic look. Transform your kitchen space with the Double Bowl Fireclay Sink for a touch of stunning style and premium functionality.
OVERVIEW
- Dual Sided - Fluted Front / Flat Apron
- Constructed of heavy-duty fireclay for durability
- Features a uniform, non-porous surface that's resistant to scratches and stains
- Hand-poured fireclay construction may result in unique, slight variations
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- Lightweight hollow casting ensures easy installation
- Perfect for achieving a timeless aesthetic
- Double bowl design separates clean and dirty dishes efficiently
- Compatible with standard drain fittings (sold separately)
- Features a smooth, pristine white finish
- Meticulously crafted for enduring resilience against scratches and chips
- Drop-in style for a seamless installation
- Comes without pre-drilled faucet holes
- Pair it with your favorite faucet to complete the look
- Designed with a center drain for convenience
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Double |
|---|---|
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 10" |
| Inside Dimensions | 16-5/8" D x 10" H x 31-7/16" W |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 18-1/16" D x 10" H x 32-7/8" W |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Width | 32 7/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form