Search
33 Inch Copper Double Bowl Apron Farmhouse Sink
By: Randolph Morris
Item
RMC13-S
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Update your kitchen with a modern double bowl copper farmhouse sink. Crafted from 14-gauge copper, this farm sink features hand-hammered detailing allowing for a one of a kind look. The double-bowl layout is perfect for keeping dishes and utensils organized during food prep and cleanup. This beautiful sink is the perfect addition to your kitchen.
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty 99.91% pure copper
- Hand-hammered for a one of a kind look and design
- Easy to maintain, requiring only a soft cloth and mild soap
- Living copper finish will patina over time
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- View all Copper Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | 50/50 |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Gauge | 14 |
| Inside Dimensions | 14-1/4" L x 19" W x 8-3/4" D |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Copper |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 33" L x 22" W x 8-3/4" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form