Search
24 X 18 Plain Front Fireclay Reversible Apron Farmhouse Sink - White
By: Randolph Morris
Item
BCG2418NFWH
$529.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
An apron sink is a fantastic way to add a touch of farmhouse whimsy to your kitchen, as well as being deep enough to wash large pots and pans. This Italian-made fireclay apron farmhouse sink has two sides - one plain and one fluted - so you can choose the best look for your kitchen.
OVERVIEW
- Made in Italy
- Constructed of heavy-duty fireclay
- Features a non-porous, uniform, scratch, and stain-resistant surface
- Fireclay sinks are poured by hand and may have slight variations
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Inside Dimensions | 20-1/2" L x 14-1/2" W x 8-1/2" D |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 23-5/8" W x 18" L x 10" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Weight | 61 lbs |
| Width | 23 5/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form