Search
24 Inch Standard Wall Mounted Grab Bar
By: Randolph Morris
Item
RMX-GB24-S
Starting at:
$39.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Sleekly designed and made of stainless steel
- Offers increased safety and stability
- Easy to handle and convenient to use
- Concealed mounting screws
- 250 lb. weight limit
- Not to be mounted on drywall, sheetrock, plaster, fiberglass, acrylic, or any other similar hollow wall surfaces without appropriate wood or steel backing material
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Diameter | 1-1/4" |
|---|---|
| Includes | Mounting Hardware |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Length | 24" |
| Material | Stainless Steel |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Support Brace Diameter | 3-1/8" |
| Weight | 4 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form